مرکز ترک اعتیاد "پرنیان"
مهم این نیست که بعد از ده سال چه اتفاقی می افتد/ مهم این است که فقط یکبار میخواست امتحان کند 

اکستازی یا (متیلن دی اکسی مت آمفتالین)  یک ماده مخدر و محرک است و دارای آثار تحریک کننده و توهم زا و محرک سیستم عصبی مرکزی است.


اکستازی با نام های:

-BENZ

- WINDOWS

-X

-XTC

-ETC

- Love pill

- Huge

- E

-آدم

- رئیس

- خواب های شیرین

- قرص های فراری

- قرص های شادی افزا

- قرص های شادی آور

- رویا و ....

منشا گیاهی آن گیاهی به نام kAT است که شامل برگ های جوان و جوانه های ترد گیاه می شود که به خاطر خصوصیات محرکش جویده شده و در آفریقای شرقی و خاورمیانه رشد می کند.

امروزه اکستازی یکی از 4 ماده ای است که به طور وسیع و غیرقانونی در امریکا همراه با کوکائین، هروئین،ماری جوانا مصرف می شود.

اکثر مصرف کنندگان اکستازی در گروه سنی 18 تا 25 سال قرار دارند. بیشتر مصرف کنندگان اکستازی در کشورهای اروپایی و امریکا در افراد 15 تا 25 ساله هستند. در ایران آمار دقیقی در دست نیست ولی در میان جوانان و نوجوانان ایرانی دختر و پسر، در قشر تحصیل کرده، دانشگاهی و مرفه به شدت رو به افزایش است.


نحوه مصرف:

قرص اکس معمولا در میهمانی های موسوم به اکس پارتی مصرف می گردد. طرح اصلی قرص صورتکی با دو چشم و دهانی متبسم است که از طریق جذب پوستی، خوراکی، جویدنی و کپسول، تزریقی، پودر، ژل،آدامس و استنشاقی مصرف می گردد.


سیرتکاملی اکستازی

اکستازی برای اولین بار در شب کریسمس توسط کمپانی داروئی آلمانی مرک در سال 1914 (دو سال بعد از اولین ساخت آن در سال 1912) ثبت شده است. در آن زمان مرک ترکیبات شیمیایی زیادی تولید می کرد و برای سالها اکستازی فراموش شد.مدتها بعذ ارتش آمریکا در دهه 1950 با دوزهای سمی و کشنده، اکستازی و چندین ترکیب دیگر را بر روی انسان آزمایش کرد و به آن نام EA-1475 داده شد.

اکستازی برای اولین بار توسط دکتر الکساندر شولگین در دهه1960 برای استفاده  در جلسات درمانی خاص تجویز شد و آن را پنجره نامید. پس از آن به طور وسیعی توسط روان درمان های آمریکایی برای آزمایش مورد استفاده قرار گرفت. بعد از معلوم شدن اثرات مخرب آن تا به امروز تعداد اندکی به استفاده از آن در آزمایشگاه ها ادامه دادند.


آسیب ها و اثرات قرص اکس بر بدن:

اکستازی باعث آسیب های موقت ودائمی به برخی نورون های مغزی می شود، جدا از خطرات ناخالصی های همراه با قرص اکس خطرات حاد اولیه مصرفMDMA واکنشهای حساسیتی و از دست دادن آب بدن است. اکس باعث عدم احساس تشنگی می شود به خصوص اگر مصرف کننده فعالیت بدنی شدید داشته باشد، خطر از دست دادن آب بارزتر می گردد.

توانایی مرکزی تنظیم دمای بدن کاهش می یابد، در صورت فعالیت شدید، افزایش دمای بدن رخ میدهد، ضربان قلب به شدت بالا میرود حتی تا 180 بار در دقیقه (یعنی در یک ثانیه 3 بار) که نرمال آن 72 بار در دقیقه است که در نهایت منجر به ایست قلبی می شود. در اثر افزایش دما و تب، عضلات مخطط ارادی می تواند در بدن تخریب گردد که رسوب مواد حاصل از این تخریب در کلیه میتواند منجر به نارسایی دائم کلیه گردد.

همچنین تعداد کمی از مصرف کنندگان که نگران کم آبی هستند آب زیادی می نوشند که همواره کمبود کلسیم است و منجر به ورم مغزی می گردد. برخی مصرف کنندگان کاهش میل جنسی را گزارش دادند.

همچنین گزارشاتی از احساس مداوم توهم که توسط اکس ایجاد شده وجود دارد که در برخی مصرف کنندگان به صورت دائمی مشاهده می شود.


دیگر اثرات شامل:

- حرکت غیر طبیعی چشم

- بی قراری عمومی

- از دست دادن احساس تشنگی و اشتها

- تعریق زیاد

- کاهش، تمرکز و وز وز کردن گوش

- فشار خون بالا

- پارگی زبان به دلیل فک زدن های طولانی

- حملات ناگهانی ترس

- کابوس های شبانه تشنج

- بزرگ شدن پستان در آقایان

آسیب به کبد و کلیه

- افسردگی، اضطراب، اختلال حافظه، در موارد بسیاری دیوانگی

همچنین مصرف کنندگان تمایل به رقصیدن، احساس سرخوشی کاذب و بیمار گونه ،توهمات بینایی و شیدایی دارند.


درمان مسمومیت:

درمان علامتی صورت میگیرد و می توان تنها برخی از علائم ظاهری ناشی از مصرف را تا حدودی بر طرف کرد که شامل:

- پایین آوردن دمای بدن با پتوهای خنک کننده و.......

- برطرف کردن کم آبی با خوردن آبلیمو البته اگر بیمار بیهوش نباشد.

باید بلافاصله بیمار را به مراکز درمانی رساند تا با اقدامات دارویی خاص کم آبی، افزایش دمای بدن و ضربان قلب و فشار خون را بر طرف نمایند و در صورت امکان و لزوم شستشوی معده و درمان های کمکی دیگر انجام شود.

تشخیص اکستازی در بزاق و ادرار امکان پذیر است.


علائم ظاهری:

- مصرف قرص اکس موجب گشاد شدن مردمک ها میشود، بنابرین فرد مصرف کننده در نور کم مجبور به استفاده از عینک آفتابی است.

- همچنین مصرف کننده دچار عارضه فک زدن های طولانی می شود که افراد برای جلوگیری از حالت قفل شدن فک مجبور به مصرف آدامس هستند.

- کف دست مصرف کننده عرق می کند.

- مصرف آن موجب لرزش دست ها و پلک ها و فعالیت بیش از حد می گردد.

افزایش انواع این قرص ها در ایران باعث شده تا این قذص ها در بازار با قیمت پایینی نیز عرضه گردند که مخلوطی از اکستازی و مواد دیگر است و به صورت دست ساز در آزمایشگاه های زیرزمینی به طور غیرقانونی تهیه می گردد. برخی از اثرات مخرب مصرف قرص اکستازی ناشی از همین آلودگی ها و ناخالصی هاست.

 کپی برداری از این قسمت فقط با ذکر منبعبرچسب‌ها: اکستازی
[ شنبه ششم مهر ۱۳۹۲ ] [ 20:1 ] [ naser ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

کلینیک ترک اعتیاد پرنیان
((تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی))
با مشاوره رایگان و روش های نوین علمی به بیماران زندگی دوباره می بخشد
کرمان _ خیابان شهید رجائی روبروی پمپ بنزین
03412228825
09131992057